پولیتیکا

... در نقد اندیشه‌ها

۴ مطلب در فروردين ۱۳۹۶ ثبت شده است

لیست سیاه(؟)

مدتی پیش بود که پس از سرشاخ شدن تهیه‌کنندگان انقلابی مستند شبنامه با جریان سازمان‌یافته نفوذ استارتاپی در ایران، کانال تلگرام این تیم هک (؟) شد...
نفوذگرها، مدتی به انتشار مطالب الکی و بدردنخور در حوزه‌های مختلف کارآفرینی مرتبط با برخی افراد و جریانات مخالف‌شان پرداختند و سپس در پستی دیدنی ادعایی مضحک را مطرح کردند!


معلوم نیست چرا با گذشت این همه وقت، چرا هنوز این عده به راحتی به انتشار مطالب در کانال هک شده عده‌ای دیگر می‌پردازند و نهادهای امنیتی کشور، هیچ برخوردی با آن‌ها نمی‌کند...!!

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره گمانه‌های روش هک کانال شبنامه، این فایل را بخوانید.

۱۵ فروردين ۹۶ ، ۱۱:۳۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی غریبی

دو پیام تبریک از دو رئیس جمهور!

این روزها ملت، خیلی مهم شده اند!
از دو سوی اقیانوس پیام تبریک می گیرند بابت عید نوروز! عیدی که در نیم از دنیا گرامی داشته  می‌شود! ولی روسای جمهور دو سوی اقیانوس، فقط آن را به ایرانیان تبریک می گویند!(عکس از کانال تلگرام دیتاویز)

رئیس جمهور آن سر دنیا را می دانم هیچ غلطی نمی تواند بکند هرچند که دستش هم از این سر دنیا کوتاست، اما این رئیس جمهور را واهمه دارم! که همه کار می تواند بکند و هیچ کار نمی کند!!
پیام پرزیدنت ترامپ را از اینجا بخوانید. (متنش انگلیسی است. فارسیش هم پیدا می شود.)
ویرایش: دیدم درست نیست پیام پرزیدنت ترامپ را این شکلی منتشر کنم. گفتم هم طراز با رئیس جمهور روحانی باشد، بهتر است! این هم از این...


از آنجایی که دکتر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی اهل وب بازی نیست، پیامک داد!از این دو کلمه ای که در کروشه نوشته، برداشت ناطوری کرده ام! انشاله اشتباه برداشت کرده باشم. (بیشتر به رمز کودتای 28 مرداد می ماند! امیدوارم آقای آشنا پیامک را ننوشته باشد!!)


۰۳ فروردين ۹۶ ، ۱۲:۴۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی غریبی

نکته ای در باب مالکیت در فضای مجازی و اینترنت به طور خاص

در دنیای مجازی  ما لزوما مالک آنچه تولید می کنیم نیستیم.

انتشار تصاویر و سایر اطلاعات شخصی در اینترنت، به نوعی سلب مالکیت شخص از محتوای تولیدی خود است. مگر اینکه قراردادی را ایجاد نماید که به موجب آن استفاده از محتوای تولید شده در این فضا تحت شرایط خاصی، برای مقاصد خاصی و با رعایت مقررات و استانداردهای خاصی مجاز باشد. و یا کاربر در قبال استفاده از آن محتوا بایستی مسئولیتی را به دوش بکشد و... .

بنابراین استفاده غیر اخلاقی عده ای از محتوای منتشر شده در فضای اینترنت و وب، تا حدی غیر قابل پیشگیری است. و پیگیری قضایی جایی سخت و دشوار می شود که شخص قربانی، خودش اطلاعات شخصی اش را فاش کرده باشد.

فرض کنید شرکت لاکهید آئرو اند میسلز، اطلاعات جدیدترین جنگنده خود، یعنی F-35 را در اینترنت منتشر کند. و آن‌وقت بگوید من مالک این اطلاعات هستم و کسی اجازه استفاده از این اطلاعات را ندارد!!
این حرف همانقدر خنده دار است که کی اطلاعات شخصی و عکس های خود را در اینترنت منتشر کند و سپس انتظار داشته باشد، از آن ها سوء‌استفاد ه نشود. بالاخره هر نوع اطلاعاتی مشتریانی هم دارد. مشتریان اطلاعات نظامی و امنیتی، سرویس‌های جاسوسی و امنیتی هستند و مشتریان اطلاعات شخصی، سودجویان و فرصت طلبان فضای مجازی.

بهتر است به جای تز های روشنفکرانه و پوپولیستی، واقعیت فضایی که ما مالک آن نیستیم و برای آن قانون‌گذاری نمی کنیم را بپذیریم و از اطلاعات شخصی مان مراقبت به عمل آوریم.

این واقعیت که زنان و دختران بیشتر از سایر آدم‌ها، درگیر سودجویی عده ای پست فطرت و رذل می شوند، اتفاق ناخوشایند و مزخرفی است که ره‌آورد تفکرات شبه روشنفکرانه دیروز جامعه شناسان مادی‌گرا و بی اعتقاد بوده است.
۰۳ فروردين ۹۶ ، ۱۱:۲۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی غریبی

سال دیگری نیز گذشت...

سال دیگری نیز گذشت...
اما خبری از مهدی فاطمه نبود،‌هنوز عالمی معطل ۳۱۳نفر راسخ است...

۰۱ فروردين ۹۶ ، ۱۰:۲۶ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی غریبی